top of page

Być może Etiopia znana nam jest jedynie z fenomenalnej powieści Kapuścińskiego „Cesarz” lub z dawnych doniesień telewizyjnych na temat panującego tu kiedyś głodu. Na tej podstawie kraj ten mógłby się kojarzyć niepokojąco – na szczęście to już historia. Dzisiejsza Abisynia, przemianowana przez cesarza Hajle Sellasje na Etiopię to kraj niezwykle interesujący. Z pewnością zachwyci tych, którzy poszukują w swoich podróżach miejsc dziewiczych i jeszcze nie „zadeptanych” przez turystów. Na południu zobaczymy autentyczne plemiona afrykańskie, które nadal żyją, czasem w niezwykle oryginalnych wioskach, tak jak w dawnych czasach, niewiele sobie robią z tzw. „osiągnięć cywilizacyjnych”, bo też w dużej mierze nie wiedzą, co to takiego. Niech więc nas nie zdziwi, że nasz widok – przybyszów z innego świata - zrobi na tych ludach duże wrażenie. Ludzie ci, choćby dotykając naszych włosów, będą śmiać się i niedowierzać, że po ziemi chodzą tak „dziwne” istoty jak my… My z kolei pewnie będziemy zaskoczeni i zachwyceni śladami dawnej cywilizacji wielkiej Abisynii. Pozostałości dawnej potęgi Etiopii najlepiej można zaobserwować na północy kraju. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza takie miejsca jak: Lallibela, Gondar i Axum. Wielkie budowle, kute np. w ogromnych skałach są wyjątkowe dla tzw. Czarnej Afryki, która raczej nie może pochwalić się zabytkami. Tu zobaczymy potęgę tego oryginalnego społeczeństwa, które nie tylko wyróżnia się architektura, ale swoim oryginalnym alfabetem, kalendarzem i religią (to chrześcijanie obrządku etiopskiego, wywodzącego się z kościoła koptyjskiego). Wyprawa do Etiopii to prawdziwe wyzwanie dla ludzi, którzy nie lubią przereklamowanych turystycznych tras, lecz szukają oryginalnych i ciekawych miejsc, które nadal mogą zaskakiwać.

 

SKRÓCONY PROGRAM WYJAZDU:

1 dzień:  Przelot do Addis Abeby. Transfer do hotelu na nocleg.

2 dzień: Zwiedzanie Addis Abeby.

3 dzień:  Wyruszamy na południe Etiopii do  Arba Minch

4 dzień: Rejs po Jeziorze Chamo, następnie wyruszamy w kierunku barwnej Doliny Omo.

5 dzień: Przejazd do Parku Narodowego Mago, w którym mieszka plemię Mursi.

Po południu wizyta na targu w Jince. 

6 dzień: Przejazd do Turmi, miasteczka wokół którego mieszka plemię Hamer. 

7 dzień: Przeprawa dłubankami przez rzekę Omo do wioski ludu Dassanech żyjącego nieopodal jeziora Turkana.

8 dzień: Wyruszyma do wioski ludu Karo zwanej Kolcho. 

9 dzień: Dzisiaj zwiedzimy wioskę Konso. Następnie jedziemy do Yabello, której okolice zamieszkują ludzie Borena.

10 dzień: Przejazd do krateru Elsod, gdzie będziemy mieli okazję obserwować jak lokalna ludność wydobywa sól z błotnistego jeziora Chew Bet.

11 dzień: Przejazd do Awassa. Rejs łodzią po Jeziorze Awassa.

12 dzień: Powrót do Addis Abeby. 

13 dzień: Przelot do Bahar Dar. Rejs po największym jeziorze Etiopii, Tana. 

14 dzień: Wodospady Nilu Błękitnego - Tis Isat. Przejazd do Gondaru. 

15 dzień: Wyruszamy w góry Simien do bazy Cheenek na wys. 3600 m n.p.m. 

16 dzień: Zjeżdżamy do Debarku, a potem górską trasą do Aksum.

17 dzień: Zwiedzanie Aksum, świętego miasta etiopskich chrześcijan. 

18 dzień:Przelot do Lalibelli.

19 dzień: Wyprawa na mułach do klasztoru Asheton Mariam. Kontunuacja zwiedzania Lallibeli.

20 dzień: Przelot powrotny do Addis Ababy.Wycieczka do Debre Zeit.

21 dzień: Po południu powrót do stolicy i wylot do Europy.

22 dzień: Lądowanie w Warszawie.

PROGRAM WYJAZDU:

Dla osób dolatujących indywidualnie, rozpoczęcie i zakończenie:  ADDIS ABEBA

UWAGA: możliwa zmiana kolejnosci zwiedzania - najpierw północ Etiopii, później południe.

 

1 dzień: WARSZAWA/BERLIN - ADDIS ABEBA

Spotkanie na lotnisku. Wylot do Addis Abeby. Lądowanie w godzinach nocnych, transfer do hotelu.

 

2 dzień: ADDIS ABABA

Dziś cały dzień spędzimy w stolicy - Addis Abebie. Zajrzymy m.in. do Muzeum Narodowego, gdzie znajdują się kości Lucy, naszej najstarszej znanej prababki żyjącej ponad 3 miliony lat temu. Poczujemy klimat Merkato – jednego z największych bazarów Afryki. Podjedziemy także na górę Entoto (3200 m n.p.m.), skąd rozciąga się panorama na miasto. Zwiedzimy również Kościół św. Trójcy, w którym został pochowany cesarz Hajle Sellasje oraz katedrę św. Jerzego (patrona Etiopii) wraz z muzeum.

 

3 dzień: ADDIS ABEBA – DORZE – ARBA MINCH

Wyruszamy na południe Etiopii. Po koniec dzisiejszej podróży zajedziemy do położonej na wysokości około 3000 m n.p.m. wioski ludu Dorze, który zamieszkuje wysokie chaty wybudowane z „fałszywego bananowca”. Spróbujemy tu miejscowej wódki „arake”, chlebka „koczio” i innych lokalnych przysmaków. Dorze słyną z tkactwa, więc warto u nich kupić doskonałe, kolorowe tradycyjne tkaniny.

Wieczorem dojedziemy do miasta Arba Minch, położonego na wzniesieniu powyżej klifu, z którego rozciąga się widok na górską rozpadlinę z jeziorami Chamo i Abaya.

 

4 dzień: ARBA MINCH – JINKA

Dziś udamy się w rejs po Jeziorze Chamo na spotkanie hipopotamów i wielkich okazów krokodyli, do których podpłyniemy naprawdę bardzo blisko…

Następnie wyruszamy w kierunku barwnej Doliny Omo na spotkanie z niesamowitą etniczną mieszanką. Będziemy podróżować przez urozmaicone krajobrazy afrykańskich dróg zatopionych wśród soczyście zielonych wzgórz. Nagość, skórzane spódnice, włosy posmarowane ochrą i masłem, kolorowe ozdoby ciała i dekoracyjne blizny. Odtąd tak będą wyglądać spotykani przez nas ludzie.

W zależności od dnia tygodnia wstąpimy ta lokalny etniczny targ, na którym przekonamy się, że tutejsi mieszkańcy pielęgnują swoje tradycje nie na potrzeby turystów.

 

5 dzień: JINKA - PARK NARODOWY MAGO - JINKA

Rano wybierzemy się do Parku Narodowego Mago, w którym mieszka plemię Mursi. To jedna z najbardziej spektakularnych grup etnicznych świata. Dlaczego? Kobiety w otworze w dolnej wardze umieszczają gliniane krążki wielkości płyty CD.

Po południu po powrocie możliwa wizyta na targu w Jince. 

Opcjonalnie wieczorem wizyta w wiosce ludności Ari, położonej wśród naturalnych lasów kawowych. W trakcie zwiedzania zobaczymy m.in. jak przygotowuje się tradycyjne danie Etiopii – indżerę oraz posmakujemy lokalnego alkoholu.

 

6 dzień: JINKA - TURMI

Przejazd do Turmi, miasteczka wokół którego mieszka plemię Hamer. Hamerki mają delikatne rysy twarzy i uważane są za najpiękniejsze kobiety w Dolinie Omo. Mężczyźni słyną zaś z niezwykłej ceremonii inicjacyjnej, podczas której skaczą po grzbietach byków. Jeśli będziemy mieć szczęście, może uda nam się wziąć w niej udział.

W zależności od dnia tygodnia, dziś lub następnego dnia udamy się etniczny targ w Turmi, Dimece lub Key Afer. W odległych wiosek na targ przybywają przedstawiciele wielu plemion - Hamer, Benna, Karo i innych. Sprzedają tu swoje tradycyjne wyroby i lokalne produkty, a także spotykają się w celach towarzyskich.

Wieczorem opcjonalne zwiedzanie wioski ludu Hamer położonej wśród buszu – odwiedzimy jej mieszkańców powracających z codziennej pracy w polu i wypasu bydła, zajrzymy do wnętrza tradycyjnej chaty, a chętni mogą wypić kawę przygotowaną w naczyniu z tykwy. Nocleg w namiotach.

 

7 dzień: TURMI - OMORATE - TURMI

Dziś czeka nas przeprawa tradycyjnymi dłubankami przez rzekę Omo do wioski ludu Dassanech żyjącego nieopodal jeziora Turkana. Ich ziemie są bardzo suche, słońce pali niemiłosiernie, a temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza.

Nocleg w namiotach.

 

8 dzień: TURMI – DIMEKA – KONSO

Dziś wyruszymy do wioski ludu Karo zwanej Kolcho położonej nad malowniczą skarpą rzeki Omo. Karo są mistrzami malowania ciała, a dziewczynki jako dekorację noszą gwóźdź osadzony w otworze w dolnej wardze.

Na noc przyjedziemy do ecolodge Strawberry Fields, gdzie poznamy etiopskie sposoby na ekologiczny sposób życia.

 

9 dzień: KONSO – YABELLO

Dzisiaj zwiedzimy wioskę Konso, ludu znajdującego się na liście UNESCO, słynącego z budowania tarasów uprawnych, życia wspólnotowego i totemów nagrobnych stawianych swoim bohaterom.

W pobliżu zobaczymy również naturalne wielkie zagłębienie w ziemi z niesamowitymi formacjami z czerwonego piasku, przypominającymi wieżowce, od których pochodzi nazwa tego miejsca – Nowy Jork. Następnie jedziemy do miejscowości Yabello, której okolice zamieszkują ludzie Borena.

 

10 dzień: YABELLO

Rano zejdziemy do krateru Elsod, gdzie będziemy mieli okazję obserwować jak lokalna ludność wydobywa sól z błotnistego jeziora Chew Bet. Po drodze zobaczymy śpiewające studnie. Choć nazwa jest intrygująca, to jednak nie śpiewają studnie, a ludzie, którzy czerpią z nich wodę. Nazwa ta nawiązuje do wielowiekowej tradycji Borenów tworzących śpiewający łańcuch ludzi podczas wyciągania wiader wody ze studni i transportowania jej do poideł dla bydła.

 

11 dzień: YABELLO – AWASSA

Przejazd do Awassa. Dzisiejszego dnia będziemy mieli okazję pływać łodzią po Jeziorze Awassa, gdzie zobaczymy wiele gatunków ptactwa wodnego oraz podpłyniemy do stada hipopotamów.

 

12 dzień: AWASSA - ADDIS ABEBA

Rano odwiedzimy targ rybny znajdujący się na brzegu jeziora Awassa, spotkamy tu mnóstwo ptaków, w tym wszędobylskie marabuty oraz będziemy mieć okazję nakarmić z ręki małpki kapucynki.

Wracamy do Addis Abeby. Po drodze będziemy podziwiać krajobraz Doliny Ryftowej z licznymi jeziorami.

 

13 dzień: ADDIS ABABA - BAHAR DAR

Po przelocie do Bahar Daru udamy się w rejs łodzią po największym jeziorze Etiopii, Tana. Na wyspach zwiedzimy okrągłe kościoły dekorowane średniowiecznymi malowidłami ściennymi, będziemy podziwiać drogocenne przedmioty liturgiczne, takie jak misternie wykonane krzyże etiopskie oraz nadal używane i zachowane w bardzo dobrym stanie kilkusetletnie rękopisy z kolorowymi iluminacjami. Porozmawiamy również z mnichami żyjącymi w tych niedostępnych miejscach. A w drodze do kościołów zobaczymy dziko rosnącą kawę.

 

14 dzień: BAHAR DAR - GONDAR

Rano ruszymy do wodospadu Nilu Błękitnego - Tis Isat (Dymiąca Woda) lub Tis Abbaj (Dymiący Nil). Rano prezentuje się on najpiękniej, ponieważ nad „dymiącą wodą” tworzy się tęcza. Wodospad tworzą kaskady wody spadające z bazaltowego stopnia o wysokości 45 metrów.

Po południu pojedziemy do zabytkowego Gondaru. Tutaj zwiedzimy zamki o unikatowej architekturze, niespotykanej w innych miejscach subsaharyjskiej Afryki. Miasto Gondar zostało założone przez cesarza Etiopii Fasilidesa w XVII w. Odtąd zaczęto tam budować wyjątkowy kompleks zamków, niespotykanych w innych miejscach Afryki.

Zajrzymy również do niezwykle kolorowego kościoła Debre Birhan Selassie, szczególnie znanego z sufitu dekorowanego główkami abisyńskich aniołów. W okolicy Gondaru możemy spotkać ostatnich etiopskich Żydów, wokół których kryje się wiele tajemnic.

 

15 dzień: GONDAR – GÓRY SIMIEN

Wcześnie rano wyruszymy w góry Simien należące do najwyższych i najpiękniejszych masywów górskich Afryki. Widoki, które tu zobaczymy będą tam się kojarzyć z powieściami Tolkiena lub Kanionem Kolorado.

Wyjedziemy do bazy Cheenek, położonej na wysokości 3600 m n.p.m. Stąd rozciągają się jedne z najpiękniejszych widoków w Afryce. Podczas trekkingu będziemy mogli podziwiać imponujące krajobrazy i tropić pawiany dżelada. Są to małpy, które żyją tylko w Etiopii, zwłaszcza w wysokich górach Simien. Znane są z czerwonej skóry na piersi, od której nazywane są pawianami z krwawiącym sercem. Małpy te raczej nie boją się ludzi, są więc bardzo łatwym i przyjemnym obiektem do fotografowania.

 

16 dzień: GÓRY SIMIEN – AKSUM

Dzisiaj opuszczamy góry i zjeżdżamy do Debarku, a potem niesamowitą górską trasą między dolinami do słynnego Aksum.

 

17 dzień: AKSUM

Aksum to święte miasto etiopskich chrześcijan i stolica dawnego państwa Aksum, uważanego za kolebkę współczesnej Etiopii. Tu poczujemy moc Arki Przymierza; zobaczymy tajemnicze starożytne obeliski, z których najwyższy ma ponad 30 metrów wysokości, królewskie grobowce z pierwszych wieków naszej ery. W niewielkim muzeum będziemy podziwiać m.in. eksponaty upamiętniające przyjęcie chrześcijaństwa przez aksumskich władców już w IV wieku – to drugi kraj na świecie, zaraz po Armenii, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową.

Aby poczuć moc Arki udamy się do kościoła Świętej Marii z Syjonu (tu w przyklasztornej kaplicy przechowywana jest Arka Przymierza). Zwiedzimy również domniemany pałac królowej Saby, wybranki biblijnego króla Salomona.

Spacerując po mieście trudno uwierzyć, że niegdyś w tym miejscu istniała potężna cywilizacja. Nadal można tu zobaczyć sceny sięgające daleko w przeszłość - kobiety wciąż piorą swoje ubrania w basenie królowej Saby, a pielgrzymi przybywają do tego świętego miejsca, by poczuć bliskość Arki Przymierza.

 

18 dzień: AKSUM – LALIBELA

Przelot nad górami do miasta Lalibella, słynącego z podziemnych, wykutych w skale XII-wiecznych kościołów, uznawanych za ósmy cud świata i znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lalibella to afrykańska Jerozolima – przez stulecia niedostępne miasto położone wśród gór na wysokości ponad 2600 m n.p.m. otoczone było przez islam i stało się głównym centrum pielgrzymkowym etiopskich chrześcijan, którym pozostało do dziś.

Dziś rozpoczniemy zwiedzanie niesamowitego kompleksu skalnych kościołów. Aby móc podziwiać kunszt wykutych w skale potężnych kościołów, będziemy przeciskać się przez ciemne przejścia i tunele, zajrzymy również do grot pustelników. W wielu z nich miejscowy kapłan pokaże nam drogocenne, misternie rzeźbione, kilkusetletnie krzyże procesjonalne lub kolorowe manuskrypty.

Wyrzeźbienie pod ziemią potężnych bloków skalnych, wykucie wokół nich dziedzińców i przejść udało się tylko dzięki pomocy aniołów. Poranne śpiewy, pustelnicy ukryci w skalnych celach, białe chusty na głowach modlących się kobiet przypominają obrazy biblijne.

 

19 dzień: LALIBELA

Dziś wyruszymy na wyprawę na mułach do widokowo położonego klasztoru Asheton Mariam. Z góry będziemy podziwiać widoki na góry i kompleks kościołów w Lalibelli.

Po powrocie zwiedzimy pozostałe kościoły ukryte pod powierzchnią ziemi, połączone skalnymi tunelami i dziedzińcami. Zobaczymy m.in. największy kościół monolityczny na świecie oraz samotnie położony kościół św. Jerzego w kształcie krzyża greckiego.

Dla chętnych wieczorem proponujemy wyjście do pobliskiej knajpki, gdzie będziemy mogli posłuchać lokalnych muzyków, potańczyć przy tradycyjnej muzyce etiopskiej i uczestniczyć w ceremonii parzenia kawy.

 

20 dzień: LALIBELA – ADDIS ABABA – DEBRE ZEIT

Przelot powrotny do Addis Ababy. Po drodze na lotnisko zwiedzanie kościoła Nakuto Leabe, ukrytego w jaskini, gdzie będziemy podziwiać drogocenne skarby kościelne.

Po wylądowaniu w stolicy pojedziemy do Debre Zeit - miasteczka na weekendowe wypady mieszkańców stolicy. Czas na odpoczynek i relaks nad jeziorem.

 

21 dzień: ADDIS ABABA - WYLOT

Po południu powrót do stolicy. Czas na zakup wspaniałych pamiątek etiopskich – krzyży, obrazów na skórze, wyrobów drewnianych, glinianych, biżuterii i wyśmienitych ziaren kawy. W godzinach wieczornych transfer na lotnisko i wylot do Europy.

 

22 dzień: LĄDOWANIE

 

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

CENA OBEJMUJE:

 

TRANSPORT:

- przeloty wewnętrzne: Addis Abeba - Bahar Dar, Aksum - Lalibella - Addis Abeba.

- na północy Etiopii poruszać się będziemy wynajętym busem, natomiast na południe Etiopii pojedziemy samochodami terenowymi.

 

ZAKWATEROWANIE:

- w więkości miejsc nocować będziemy w hotelach klasy turystycznej, w górach Simien w bazie górskiej, a w Dolinie Omo 2 noce spędzimy pod namiotami.

 

WYŻYWIENIE:

- we własnym zakresie, płatne na miejscu.

 

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU:

- wszystkie atrakcje wymienione w programie 

- na całej trasie grupie będzie towarzyszyć polski pilot MK Tramping oraz miejscowi przewodnicy w wybranych miejscach.

 

INNE:

- ubezpieczenie NW i KL oraz bagażu.

- miejscowe opłaty lotniskowe.

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 

- biletu lotniczego: Warszawa/Berlin - Addis Abeba - Berlin/ Warszawa od 2500 PLN

- wiza etiopska 25 USD (płatna na miejscu).

- wyżywienia min. 10 USD dziennie (ok. 200 USD)

- biletów wstępów ok: 200-230 USD

- własnych wydatków

- napiwków 50 USD

- opłat za fotografowanie i filmowanie

 

DODATKOWE ATRAKCJE:

 

ŚWIĘTO TIMKAT:

Dodatkowy koszt: ok. 200 USD

dotyczy oferty styczniowej

uwaga: odwrotna kolejność wyprawy - najpierw północ, następnie południe Etiopii

 

 

8800 PLN

+ przelot od 2500 PLN 

 

 

01 marca  - 22 marca

zapisy trwają

 

05 października - 23 października

pierwsze zgłoszenia

 

CZAS TRWANIA:  22 dni

 

SEZON WYJAZDU:  

od stycznia do listopada

 

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:

 min. 6 - max. 12 osób, lub od 4 osób bez polskiego pilota

 

UWAGA:można się zapisać tylko na

część PÓŁNOC lub POŁUDNIE.

 

 

Abisyńska przygoda

ETIOPIA

PODOBNE WYPRAWY

MK Tramping Travel & Incentive

© 2014 MK Tramping Travel & Incentive sp. z o.o.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie części lub całości materiałów zamieszczonych na stronie oraz ich rozpowszechnianie bez pisemnej zgody autorów jest zabronione. Loga i logotypy prezentowanych firm są ich prawną własnością i podlegają ochronie prawnej.

bottom of page