
ZADZWOŃ i ZAPYTAJ: +48 12 430-01-72
Jedna z największych połaci lasu deszczowego świata, spotkanie z ostatnimi wyizolowanymi plemionami naszej planety, nocleg w chatach na drzewach budowanych nawet kilkanaście metrów nad ziemią, poznanie codziennego życia w dżungli, polowanie na dziki, kąpiele w rzekach zamieszkanych przez krokodyle, spływ łodziami przez najdziksze partie Papui, animistyczne wierzenia, niezwykłe rytuały, podróż w czasie do epoki kamienia łupanego.
OPIS WPRAWY:
Przenieś się z nami w czasie do epoki kamienia łupanego, tam gdzie wiara w czary jest wciąż wyznacznikiem życia ludzkiego i napawa strachem i respektem, gdzie pokonanym wrogom ucina się głowy – Papua Zachodnia to ostatnie takie miejsce na Ziemi, a wyprawa z nami to ostatni moment, żeby tego doświadczyć. Dotrzemy do najbardziej niedostępnych, rzadko odwiedzanych przez białych terenów pomiędzy dopływami rzek Brazza, Digul i Eilanden (Siretsj) na południe od mitycznej Doliny Baliem. Zamieszkują je plemiona Kombajów i Korowajów.
Pierwsi przybysze z zewnątrz dotarli na skraj terytorium Korowajów w latach 80. XX w. Wcześniej zapuszczały się tutaj tylko wyprawy łowców głów z asmackiego szczepu Citak-Mitak, tradycyjnie traktujące Korowajów jako obiekt polowań. To tłumaczy dlaczego na Ziemi żyją ludzie ukryci w konarach drzew. Korowajowie budujący swoje domostwa nawet dwadzieścia metrów nad ziemią w ten sposób zabezpieczają się przed atakiem wrogiego plemienia, monstrów i złych duchów, którymi – wierzą w to mocno – zapełnia się dżungla, gdy zapada ciemność.
Po zakończeniu trekkingu przez terytoria Korowajów i Kombajów uczestnicy wyprawy staną na krańcu znanego im świata – obfitująca niegdyś w dramaty Dolina Baliem dziś jest ostatnim bastionem cywilizacji i służy jako baza wypadowa dla eskapad zgłębiających tereny plemion Dani, Lani i Yali. Wyprawa, dotrze do osławionej wioski Jiwica, gdzie członkowie plemienia Dani przechowują mumię swojego praprzodka. Weźmiemy też udział w tradycyjnej uczcie Dani, połączonej z pieczeniem prosiaka i niezwykłą inscenizacją walk, jakie większość plemion urządza przy okazji większych świąt.
Wizyty w wioskach Korowajów, Kombajów i Dani są niezapomnianym przeżyciem. Tym bardziej, że we wciąż niezbadanym świecie Papuasów, każdy jest odkrywcą. Nie ma przy tym wątpliwości, że to ostatnie miejsce na Ziemi, w którym takie odkrycia są możliwe. Zanim pod naporem naszego świata runie ten prawdziwy, pierwotny świat.

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
Dzień 1: Wylot z Warszawy.
Dzień 2: Przylot do Dżakarty. Nocny lot na Papuę.
Dzień 3: Lądowanie w Jayapurze. Przelot do Dekai. Wizyta na lokalnym targu.
Dzień 4: Po całodziennym spływie rzekami dotrzemy do wioski będącej bazą wypadową wyprawy.
Dzień 5 – 10: Trekking po terytoriach Korowajów.
Dzień 11: Powrót do Dekai.
Dzień 12: Wylot do Wameny.
Dzień 13: Odwiedzimy wioski Jiwica i Anemoigi. Będziemy brać udział w tradycyjnych uroczystościach. Powrót do Wameny.
Dzień 14: Przelot do Jayapury. Wizyta w rybackich wioskach i muzeum etnograficznym.
Dzień 15: Przelot do Dżakarty i wylot do Polski.
Dzień 16: Lądowanie w Warszawie.
Dla osób dolatujących indywidualnie rozpoczęcie i zakończenie: Dżakarta
1 dzień: WARSZAWA – DŻAKARTA
Przelot z Warszawy do Dżakarty.
2 dzień: DŻAKARTA – JAYAPURA
Lądowanie w Dżakarcie. Spotkanie na lotnisku z miejscowym polskojęzycznym przewodnikiem. Nocny lot na Papuę.
3 dzień: JAYAPURA – DEKAI
Wcześnie rano wylądujemy w Jayapurze, by przesiąść się na kolejny samolot do Dekai. Już sam przelot dostarczy nam niesamowitych wrażeń - z okien samolotu będziemy podziwiać gęste połacie lasu deszczowego, wijące się potężne rzeki, poszarpane wierzchołki gór oraz nieliczne ślady ludzkiej obecności w bezkresnym oceanie dżungli. Po około godzinie dotrzemy do Dekai. Po zakwaterowaniu się zjemy lunch w lokalnym warungu. Następnie wybierzemy się jeszcze na lokalne targowisko, gdzie będzie można nabyć niezbędne na wyprawę zapasy.
4 dzień: SPŁYW RZEKĄ
Rano wyruszymy do przystani nad rzeką Brazza, gdzie przesiądziemy się na długie łodzie motorowe. Całodzienny spływ rzekami Brazza i Siretsj zakończy się w wiosce będącej bazą wypadową dla naszej wyprawy. Podczas rejsu będziemy obserwować nieliczne, ludzkie osiedla, egzotyczne ptaki, małpy, żółwie, a nawet krokodyle! Będziemy negocjować z wodzem wioski i wybierać tragarzy, którzy nazajutrz wyruszą z nami. Nocleg na podłodze w drewnianej chacie, gdzie nie ma moskitiery, więc warto jest rozwiesić własną.
5- 10 dzień: TREKKING PO TERYTORIACH KOROWAJÓW
Rozpoczynamy właściwą wyprawę! Od teraz poruszać będziemy się po trudnych terytoriach Korowajów i (opcjonalnie) Kombajów. Odwiedzimy od pięciu do ośmiu „domów na drzewach” (ilość uzależniona od warunków pogodowych i naszych możliwości J), dzięki czemu poznamy niezwykłe życie ich mieszkańców. Podczas siedmiu dni w dżungli nie tylko zwiedzimy kilka odciętych od cywilizacji osad, ale także doświadczymy piękna i groźnej potęgi jednej z najdzikszych połaci lasu deszczowego świata. Nie musimy się jednak martwić – zawsze obecny będzie wynajęty w wiosce przewodnik.
UWAGA:
Trasa wyprawy nigdy nie jest taka sama i zależy w zdecydowanym stopniu od tego, gdzie nasi przewodnicy zlokalizowali w ostatnim czasie domy na drzewach. Korowajowie to nomadzi, przemieszczają się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu żywności i nowych terenów łowieckich. Z tego powodu program może ulegać modyfikacjom w trakcie realizacji.
11 dzień: DEKAI
Z samego rana wyruszymy z powrotem do Dekai. Nocleg w hotelu.
12 dzień: DEKAI – WAMENA
W godzinach porannych (godzina wylotu uzależniona od warunków pogodowych) lot do Wameny. Po lunchu czas wolny. Wieczorem kolacja i nocleg w najlepszym hotelu w mieście.
13 dzień: WAMENA
Rano wyruszymy do magicznej wioski Jiwica, której mieszkańcy przechowują ponad dwustuletnią, „wędzoną” mumię założyciela wioski. Tak, to ta sama mumia, z którą wszyscy odwiedzający robią sobie zdjęcia. Następnie zawitamy do sąsiedniej wioski Anemoigi, gdzie zjemy lunch, po czym będziemy uczestniczyć w tradycyjnych tańcach oraz inscenizowanej „bitwie”, jakie Dani urządzają przy okazji większych ceremonii. „Bitwa” kończy się rytualnym zabiciem świni, którą przyrządza się potem w tradycyjny sposób: zapieka się ją w dole zasypanym gorącymi kamieniami. Późnym popołudniem powrót do Wameny, kolacja i nocleg w hotelu.
14 dzień: WAMENA – JAYAPURA
Przelot do Jayapury. Następnie zwiedzimy rybackie wioski na jeziorze Sentani oraz bardzo ciekawe muzeum etnograficzne w Jayapurze. Nocleg w hotelu.
15 dzień: JAYAPURA – DŻAKARTA – WYLOT DO POLSKI
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Dżakarty. Wieczorem wylot do Polski.
16 dzień: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie. Koniec wyprawy.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

CENA OBEJMUJE:
TRANSPORT:
- przeloty wewnętrzne na trasach: Jakarta-Makassar, Makassar - Jayapura, Jayapura- Dekai, Dekai – Wamena, Wamena- Jayapura, Jayapura - Dżakarta
- wynajęcie dwóch prywatnych łodzi na trasie do i z Mabul
- wynajęcie tragarzy, rangersów, przewodników, kucharzy etc. (łącznie ok 30 osób)
- całodobową opiekę polskiego przewodnika.
ZAKWATEROWANIE:
- noclegi w hotelu 4**** (w Dżakarcie oraz w Jayapura), hotelu 3*** (Wamena) oraz pod namiotami w trakcie wyprawy.
WYŻYWIENIE:
- pełne wyżywienie na całej trasie.
OBSŁUGA NA MIEJSCU:
- wynajęcie tragarzy, rangersów, lokalnych przewodników, kucharzy etc. (łącznie ok. 30 osób)
- całodobową opiekę polskiego przewodnika.
INNE:
- opłacenie niezbędnych pozwoleń na podróż w głąb wyspy
- wypożyczenie niezbędnego sprzętu biwakowego (namioty, sprzęt do gotowania)
- sprzęt nawigacji satelitarnej oraz telefon satelitarny
- ubezpieczenie
CENA NIE OBEJMUJE:
- biletu lotniczego: Warszawa – Dżakarta – Warszawa od 2300 PLN
- opłat lotniskowych – ok. 80 USD
- zwyczajowych napiwków

6200 USD
+ przelot od 2300 PLN
03 października - 18 października 2015
wyprawa potwierdzona
CZAS TRWANIA:
16 dni
SEZON WYJAZDU:
cały rok
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:
min. 4 - maks. 12
Wyprawa do plemienia Korowajów i Dani
INDONEZJA (Zachodnia Papua)



